Haber

Sanatçı Ahmet Şafak’tan 100. yıl marşı

SANATÇI AHMET ŞAFAK’TAN 100. YIL MARŞI

Ünlü sanatçı Ahmet Şafak, tarihe damga vurmak amacıyla “Asırlar boyu Türkiye Cumhuriyetim” adlı marşı hazırladı. Silivri’de bayram kutlamasında marşı ilk kez canlı söylemeye hazırlanan Ahmet Şafak, “Marş yürümek için yapılmaz. Marş tarihe not düşmektir. “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı sert sözlerle, klişe ifadelerle anlatılamaz” dedi.

Ünlü sanatçı Ahmet Şafak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı anısına “Yüzyıllara Türkiye Cumhuriyetim” adlı marşı besteledi. Silivri Belediyesi’nin düzenlediği Cumhuriyet Bayramı kutlamasında marşı ilk kez canlı söylemeye hazırlanan sanatçı Ahmet Şafak, bu özel yılda böyle bir eseri müzikseverlerle buluşturmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Marş, Marşı uğruna yapıldı. Marş tarihe not düşmektir. Cumhuriyetimizin 100. yılı sert sözlerle, klişe ifadelerle anlatılamaz. Cumhuriyetimizin 10. Yıl Marşı gibi Cumhuriyet Marşları da dikkatli bir dil gerektirir. Elbette herkes Faruk Nafiz Çamlıbel ya da Behçet Kemal Çağlar olamaz ama ilkokul çocuklarına verseniz daha anlamlı mısralar yazacakları marşlar bulmak doğru mudur? Cumhuriyet öncelikle bir bilinç iklimidir ve bu yolda üretilen eserlerde bilincin ışığının görülmesi gerekir. Cumhuriyetin bize kazandırdığı değerli bilinç alanlarından biri de tarih bilincidir. Elbette marş metinlerinde de bu bilincin hissedilmesi gerekir.

Cumhuriyet, tarihten kopuş değil, Türk tarihinin derinliğinin kucaklaşmasıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli bilincini, milletinin tarihi varlığını ve milli kültürüne olan büyük sevgisini anlamak isteyenler, kurduğu Türk Tarih Cemiyeti’ne ve 1932-1937 yılları arasındaki tarih kongrelerine bakmalıdır.

Cumhuriyet, Gazi’nin açıkça ifade ettiği gibi ‘Yüksek Türk kültürünün ve kahramanlığının’ eseridir.

100. yılına ulaşmanın gururu ve anlayışıyla söylüyorum; “Cumhuriyetimiz, geçmişin derinlikleriyle bugünden yarına güvenle ilerleyen bir gelecektir” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

askale-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu