Ekonomi

Güney Kore ve Suudi Arabistan, El Jafura gaz sahasında gaz işleme tesisi inşası için anlaşma imzaladı

Güney Kore’nin Hyundai Mühendislik-İnşaat şirketi ile Suudi Arabistanlı petrol şirketi Saudi Aramco, Al-Jafura gaz sahasında gaz işleme tesisinin inşası için 2,4 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Yonha’nın haberine göre Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, son anlaşmayla Güney Koreli şirketler, Suudi Arabistan’da 2023 yılında üstlenilen inşaat projelerinin toplam değerini 8,6 milyar dolara çıkardı.

Hyundai Engineering-Construction ile Saudi Aramco arasında gaz proses tesisinin inşası için varılan 2,4 fiyat anlaşması, iş birliğinin 50’nci yıl dönümü dolayısıyla başkent Riyad’da düzenlenen ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un katıldığı törende imzalandı. İnşaat alanında iki ülkenin

Yoon, tören sonrasında yaptığı konuşmada, teknolojik değişimler ve çağın talepleri doğrultusunda iki ülkenin altyapı ve ekonomik işbirliklerini derinleştirmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca Güney Kore’nin internet portalı operatörü Naver, Suudi Arabistan Belediye, Köy İşleri ve İskan Bakanlığı ile Riyad ve Mekke’nin de aralarında bulunduğu 5 şehirde kentsel planlama, yönetim hizmetleri ve taşkın değerlendirme hizmetleri sağlamak üzere 100 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. .

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Kasım 2022’de iki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirecek projelerle ilgili bir komite kurulması konusunda mutabakata vardı.

???????Yoon’un 21 Ekim’de başlayan 4 günlük Suudi Arabistan ziyaretinin ardından Katar’a gitmesi bekleniyor.

Aramco şirketi, ülkenin doğusundaki Al-Jafura gaz sahasının Orta Doğu’nun en büyük sıvı zengini kaya gazı sahası olduğunu ve 200 trilyon standart fit küp doğalgaz içerdiğini iddia ettiğini duyurdu.

haber-karamursel.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu