Ekonomi

Biber Üreticileri Altın Yılı Aydın’da Yaşıyor

Aydın’ın Efeler ilçesinde hem verim hem de fiyat açısından üreticileri memnun eden biber, bu yıl önceki yıllara göre altın yılını yaşıyor.

Ekolojik konumuyla birçok tarım ürününün yetiştirildiği Aydın’da bu yıl biber üreticilerinin yüzü güldü. Biber hem verim hem de fiyat açısından altın yılını yaşarken mevsim kurallarının yeterli olması nedeniyle biberin fiyatı 20 TL’den alıcı buluyor. Sabahın erken saatlerinde yem çiftçileriyle birlikte tarlaya giren üreticiler, biberlerini toplarken bir yandan da toplanan ürünleri satışa hazırlıyor. Biber tarlasında çalışmak isteyen yevmiyeli kadınlar için 300 TL, erkekler için ise 450 TL kazanıyor.

Armutlu İlçesi’nde çiftçilik yapan biber üreticisi Hüdaverdi Akgül ise bu yıl biberin insanların yüzünü güldürdüğünü belirterek, “Allah bize merhamet etsin, bu yıl biberin durumu yeterliydi. Diğer mahsulleri de israf ettik ama bu yıl” dedi. Biber iyi para kazandırdı. Şu anda kilosu 20 TL’ye kırmızı biber satıyoruz. Yakın gelecekte biberden o kadar para kazanmıyoruz. Bir dönüm araziden yaklaşık 2-3 ton biber alınabiliyor. kâr. Yarı maliyet, yarı para. Biber bu sene altın çağını yaşıyor. Biber bu sene uygundu ama “Domatesi 2 lira 45 kuruşa verdik. Piyasada domates 10 lira ama salçamız 2 lira 45 kuruş. Yani domatesleri israf ettik” dedi. – AYDIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu